Pary

chlopaki-250x250

Grzegorz i Krzysztof

Grzegorz i Krzysztof urodzili się w Polsce na początku lat 80-tych. Grzegorz jest z wykształcenia polonistą i uwielbia pisać, jednak na stałe pracuje w liniach lotniczych, a dorywczo zajmuje się działalnością społeczną i ekologiczną. Krzysztof jest wiceprezesem Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i zaangażowanym wolontariuszem w Schronisku dla Zwierząt Na Paluchu. Mieszkają w Warszawie z niewidomym psem Witkiem. W związku są od 21 lat i od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej myśleli, że wkrótce będą mogli wziąć ślub. Niestety ciągle czekają. Dla obu jest to pierwszy związek i jak mówią „mamy nadzieję, że jedyny”. Zainteresowania i temperamenty mają różne, ale łączą ich wspólne wartości, takie jak miłość, równość, różnorodność, solidarność, wolność oraz prawa człowieka i prawa zwierząt.

Grzegorz i Krzysztof na początku o swoim udziale w Koalicji mówili:

Zdecydowaliśmy się wziąć udział w Koalicji, bo chcemy, żeby wszystkie osoby – niezależnie od tego, kim są – mogły żyć godnie, w poczuciu bezpieczeństwa, były traktowane równo i sprawiedliwie. Walczymy o nasze prawa, bo potrzebujemy od państwa gwarancji bezpieczeństwa w sprawach fundamentalnych dla funkcjonowania naszej rodziny. W litygacji widzimy szansę na to, aby Polska zobaczyła, że zmuszanie par osób tej samej płci do życia na tzw. kocią łapę jest bezdusznym odbieraniem im prawa do życia w poczuciu bezpieczeństwa”.

Dziś dodają:

Minęło 21 lat, a my ciągle uparcie czekamy i nie odpuścimy. Przetrwaliśmy mroczne czasy rządów homofobicznej prawicy i mamy nadzieję, że nareszcie nadeszły lepsze czasy. Nie będzie równości bez takich samych praw dla mniejszości”.

pary_barbara_i_cecylia-250x250

Barbara i Cecylia

Barbara i Cecylia urodziły się w 1987 roku w Łodzi, gdzie nadal mieszkają. Jak mówią same o sobie są „lokalnymi patriotkami” dumnymi ze swojego miasta. Obie mają wykształcenie wyższe. Barbara jest z wykształcenia fizjoterapeutką, Cecylia – psycholożką. Pierwsza z nich pracuje na stanowisku trenerki oraz sprzedawczyni
w heath clubie, druga w korporacji. Na pytanie o długość związku odpowiadają – „Od 4 lat tworzymy rodziną wliczając w nią 3 koty i psa”. Wspólnie dzielą swoje pasje. Barbara uwielbia gotowanie, koty i teatr. Uprawia sport i gdy tylko jest to możliwe zwiedza Polskę. Cecylia interesuje się dekoratorstwem i ogrodnictwem. Tam, gdzie jest słychać towarzyszącą jej muzykę.

Barbara i Cecylia o swoim udziale w Koalicji:

„Dążymy do równości, aby żyć godnie i czuć się pełnoprawnymi obywatelkami Polski, którą tak bardzo kochamy. Chcemy być rodziną nie tylko w oczach bliskich, ale także w obliczu prawa”

chlopaki

Michał i Wojtek

Michał jest z wykształcenia fizykiem. Pracuje w radiu i wykłada na uczelni. Jest pasjonatem nowych technologii i chętnie testuje innowacyjne rozwiązania. Wojtek ukończył studia ekonomiczne. Od lat pracuje jako urzędnik samorządowy zajmując się planowaniem strategicznym rozwoju miasta. Poznali się przez wspólnych znajomych i są ze sobą od 20 lat. Wiele razem podróżują, najchętniej koleją. Łączy ich też zamiłowanie do płyt winylowych, których mają sporą kolekcję. Obaj uczestniczą w lokalnym życiu społecznym miasta i osiedla biorąc udział w konsultacjach i współpracując z ruchami miejskimi.

Michał i Wojtek o swoim udziale w Koalicji:

„Idee równości i sprawiedliwości społecznej są nam niezwykle bliskie. Dlatego z równym zapałem idziemy na Marsz Równości i uczestniczymy w akcjach na rzecz praw kobiet czy obrony demokracji. Także dlatego zdecydowaliśmy się działać na rzecz związków partnerskich i równości małżeńskiej. Być może nie będzie nam dane dożyć zmian na lepsze w Polsce, zależy nam jednak na tym, aby przyszłe pokolenia nie musiały już tak walczyć o godność i równe prawa. Nie chcemy formalizować związku za granicą. Jesteśmy patriotami, tu jest nasze miejsce i tu chcemy wziąć ślub.”